240 Ton, Wysong #MB240-145, Hydraulic Press Brake, 12' overall, 126" between housing, Delem 58T Control
Manufacturer: Wysong
Model: MB240-145
Tons: 240.0
Overall: 12.0
Between Housings: 126.00
Stock # 4233
For Sale by Southern Fabricating Mchy Sales
Gold Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 2015
  Dan McCurdy
Description
240 Ton X 12' 1” Hydraulic Press Brake with Delem 58T Control, Adjustable
GENERAL SPECIFICATIONS:
Bending Tonnage: 240
Bending Length: 145"
Distance Between Frames: 126"
Daylight / Stroke / Throat: 18" / 10" / 16"
Approach / Bend Speed: 425 / 24 IPM
Control: Delem 58T
Table Height: 38"
Main Motor: 24.75 HP
Power: 460V/ 3 Phase/ 60 Hz
Machine Dimensions: 209" X 96" X 120" H
Machine Weight: 26,345 Lbs
INCLUDES: Delem 58T Control, Adjustable Front Supports, Illuminated Work Area, AKAS
II Laser Safety, WILA Manual Crowning, Rigid Rack & Pinion Back Gauge, Full Length
Segmented Tooling and Quick Release Punch Clamps
***We strongly encourage personal inspection of all pieces of used equipment***
***All Price, Location and Specifications Subject to Change without Notice***
Get Your Price from Southern Fabricating Mchy Sales!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
250 Ton, Accurpress #725012, cnc press brake, 12' overall, 124" between housing, 8" stroke, 10" throat, 16" open, 20 HP, " Advantage" package, ETS3000 cnc, 2008
Seller: SOMINN Machinery Sales
Location: Dodge Center, MN
Mfr: Accurpress
Model: 725012
Year: 2008
ACCURPRESS (USED) MODEL 725012 CNC PRESS BRAKE, 250 TONS CAPACITY, 12' OVERALL LENGTH OF BED AND RAM, 124" DISTANCE BETWEEN HOUSINGS, 8" STROKE LENGTH, 10" THROAT DEPTH, 8" SHUT HEIGHT, 16" OPEN HEIGHT, 60 IPM APPROACH SPEED, 19 IPM PRESSING SPEED, 140 IPM RETURN SPEED, 34" BED ...more