Oriental motor bmud200-c motor governor controller 200w 90vdc used
Manufacturer: Oriental Motor
Model: BMUD200-C
Model or Part Number: BMUD200-C
Stock # IGAM1700188
For Sale by iGAM
Gold Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 2024
  Sales Dept.
Description
Description
This listing is for a USED ORIENTAL MOTOR BMUD200-C.
Brushless DC motor driver/controller designed for use with BMU Series motors. Provides precise speed control and digital interface for 200W 90VDC motors. Ideal for automation and motion control applications.
See photos for details.
Part No: BMUD200-C
Type: Brushless Motor Driver
Condition: USED
Output Power: 200 W
Output Voltage: 90 VDC
Input Voltage: 100115 VAC