ETC #RM4000410, double door, Stainless Steel, Hi-vacuum, air over pressure steam sterilizer
Manufacturer: Etc
Model: RM4000410
Stock # 5D9001
For Sale by Frain Industries
Platinum Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 1991
  Katie Frain
Description
ETC RM4000410, Double door, stainless steel, Hi-vacuum, air over pressure steam sterilizer, with amount of product per hour – depending on materials and application. 316L stainless steel contact parts, with internal chamber dimensions of: 96" in Length x 48" in Width x 54" in Height and has double, flow thru pneumatic powered, swing open locking chamber doors and capable of handling multiple product carts. 304 stainless steel outer shell and jacket rated to maximum 40psi @ 300 Deg F and minimum of -20 Deg F @ 82.5 psi and compressed air of 15scfm @ 100 psi internal steam and 15 gpm water used at 30 – 50 psi and steam at 850 lbs / hour @ 50 – 80 psi. Control panel has A/B PLC controller with touch pad controls and readout with push button controls. Mounted on heavy duty (4) leg frame.
OAD: 123" L x 88" W x 124" H
Get Your Price from Frain Industries!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
Alfa-Laval #Steritherm-PHE Sugar 7000 kg/hr., 66 GPM, 316 Stainless Steel, unused, 2019
Seller: Machinery & Equipment Co
Location: Brisbane, CA
Mfr: Alfa-Laval
Model: STERITHERM-PHE
Year: 2019
Alfa Laval Steritherm PHE Sugar Sterilizer System rated for approximately 35 GPM product flow and 1.5 GPM steam input. Designed for aseptic thermal treatment with a maximum sterilization temperature of 284F and pressure rating of 140 psi (10 bar). The system includes a 1000L balance tank, insulated holding cell ...more
Steris Finn Aqua #GLP, stainless steam sterilizer / autoclave, 292°F, 45 psi
Seller: TNT Industrial
Location: Orange, CA
Mfr: Finn Aqua
Model: GLP
Find many great new & used options and get the best deals for STERIS FINN-AQUA STAINLESS STEAM STERILIZER / AUTOCLAVE 292 DEGREES F / 45 PSI. Free shipping for many products!.
Advance Process, sterilizer unit
Seller: Genemco
Location: Hearne, TX
Mfr: Advance
Advance Process Sterilizer Unit. S/N: 2330. Stainless steel, (2) tube in tube heat exchangers, (1) cooling tube, 150 psi @ 400F, 18 in. dia x 20 ft. L, (2) AGC ProHX-F plate heat exchangers, connecting valve & steam trap. Certified by Alaskan Copper Works. Shell: 150 PSI at 350F, -20F at 150 PSI. Tubes: 150 PSI at ...more
Getinge #GE-152025-ARC-2, Sterilizer, Stainless Steel, 45/45 psi, 2019
Seller: Federal Equipment Company
Location: Cleveland, OH
Mfr: Getinge
Model: GE-152025-ARC-2
Year: 2019
Used Getinge sterilizer, GE 152025 ARC-2, stainless steel construction, rated 45 psi and full vacuum at 300 f internal, jacketed chamber rated 45 psi and full vacuum at 300 f, serial# 0011356385-010-01, national board# 11285, built 2019.
Direct Steam Injection Sterilization System, 65 GPM, 200 psi, 250 F