Northtech #NT-SLR-20SC, Precision Straight Line Rip Saw, 25 HP saw, 3 HP, 50-190 FPM feed, 2" arbor, 83" x 40" table, New
Manufacturer: Northtech
Model: NT-SLR-20SC
Stock # 85455N
For Sale by RT Machine
Surplus Record Dealer Since 2025
  Sales
Description
  • Northtech Model NT-SLR-20SC PRECISION STRAIGHT LINE RIP SAW
  • FEED SYSTEM
  • Saw motor: 25HP, 3PH 230V
  • Feed: 3HP variable feed range from 50 - 190 fpm
  • PRODUCT DIMENSIONS
  • Min. thickness: 3/16"
  • Max depth of cut: 5-15/16" with 20" blade
  • Max. width of stock: (Blade to column arms) 26-1/4"
  • FEATURES
  • Chain and Race equipped with NT "True Track" adjustment
  • Table size 83" x 40"
  • Machine frame is constructed of a 1" thick base plate
  • Solid steel frame with 1" thick column arms.
  • Safety interlock on blade access door preventing operator entry while blade is spinning
  • Blade is equipped with pneumatic braking system
  • 2" arbor and large support bearings
  • Glue line rip is 14ft -16ft on 4/4 stock at 50fpm
  • Motors and electrical components are UL/CE rated
  • Industrial fence with cam lock quick release on rack and pinion glide
  • Passline: 32-3/4"
  • Two rows of heavy duty kickback fingers.
  • (8) large pressure rollers for optimum holding power
  • An automatic mechanical oiling system with low level feed stop
  • (1) Laser light, laser guard and mounting bracket are included.
  • (1) Tool box
Get Your Price from RT Machine!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
Northtech #NT-SLR-16SC, straight line rip-saw, 16" single blade, 15 HP, 230/460 V., 3-phase, 40-120 FPM, 2021
Seller: Ex-Factory
Location: Charlotte, NC
Mfr: Northtech
Model: NT-SLR-16SC
Year: 2021
Northtech NT SLR-16SC Precision 16″ Straight Line Rip Saw FEED SYSTEM --Saw motor: 15HP, 3PH 230/460V -- Feed: 1.5HP variable from 40′ – 120′ FPMPRODUCT DIMENSIONS -- Min. thickness: 3/16″ -- Max depth of cut: 4-1/16″ with 16"; Blade -- Max depth of cut: 3-1/16"; with 14"; Blade: -- ...more
Northtech #SRS-12, Straight Line Rip Saw, 15 HP, 15-1/2" distance from column to blade, 2000
Seller: Carolina Machinery Sales
Location: Monroe, NC
Mfr: Northtech
Model: SRS-12
Year: 2000
Diehl #SL-52, straight line rip saw, 15 HP, 3600 RPM, 2" arbor, 18" blade diameter,excellent condition
Seller: TNT Industrial
Location: Orange, CA
Mfr: Diehl
Model: SL-52
Wadkin #PU1319, heavy duty straight line rip saw, 81" x 60" table, 4 speed motor drives