Specifications for KDON-1600S
| Manufacturer | ABB / ITE / BBC |
| Product Family | K-LINE |
| Type of Low Voltage Air Breaker | KDON-1600S |
| Frame Rating (Volts) | 600 |
| Frame Rating (Amps) | 1600 |
| Frame Rating (KA) | 200 |
| Operating Mechanism | Electrically Operated (Stored Energy) |
| Racking Configuration | Draw out |
| Shipping Width | 30 in |
| Shipping Height | 35 in |
| Shipping Depth | 30 in |
| Shipping Weight | 280 lb |
Inquire Further with National Switchgear - Circuit Breakers etc.!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
JUST ADDED!
1600 Amps, Federal Pioneer, 50HL-3, manually operated, drawout (4 available)
Category: Low Voltage Air Circuit Breakers
Seller: MGB Transformers
Location: Saint-Pie, QC
Mfr: Federal Pioneer
Model: 50HL-3
1600 Amps, General Electric #AKRU-5B-50, fused low voltage power circui, 600 Volts, 3P
Seller: Quantum Technology
Location: Shippensburg, PA
Mfr: General Electric
Model: FUSED LOW VOLTAGE POWER CIRCUI
1600 Amps, Compact #RG1600, electrical breaker
Seller: Global Power
Location: Nisku, AB
Model: ELECTRICAL BREAKER
1600A Breaker, Compact RG1600, Email: parts@globalpower.ca for price!, www.globalpower.ca.
1600 Amps, General Electric, AKR-ND-50, low voltage power circuit breaker, 635 Volts
Seller: Equipment Recovery Corp
Location: Willoughby, OH
Mfr: General Electric
Model: AKR-ND-50
Brand: GE, Condition: USED, "AS-IS", Model: AKR-ND-50, Type: LOW VOLTAGE POWER CIRCUIT BREAKER, Serial: AK65931, Power Rating: 1600 AMP, 635 V MAX, 3 POLE, 50/60 HZ, Weight: 252 LBS. W/ PALLET, Category: AIR / VACUUM BREAKERS, ERC #: MO-4096, Job #: 091, Additional Notes: -.
1600 Amp, Federal Pacific, HF-2F, 600 Voltage, 125VDC, 3 Pole, M-OK, Draw Out (5 available)