30" x 160" Timemaster #N-3022X1600, engine lathe, inch/metric threads, 3 & 4-jaw chuck, foot brake, 15 HP
Manufacturer: Timemaster
Model: N-3022X1600
Swing: 30.0
Centers: 160.0
Stock # 80658
For Sale by Yoder Machinery Sales
Platinum Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 1960
  Sales
Description
SERIAL ............................... 99056
SWING OVER WAYS ...................... 30"
SWING OVER CARRIAGE .................. 26"
SWING IN GAP ......................... 38"
LEIGTH OF GAP ........................ 12"
DISTANCE BETWEEN CENTERS ............. 160"
SPINDLE SPEEDS ....................... 15 TO 1000 RPM
ENGLISH THREADS ...................... 2 - 28 TPI
METRIC THREADS ....................... .5 - 56 TPI
FEEDS ................................ .002 - .028 IPR
SPINDLE HOLE ......................... 4"
STEADY REST .......................... 15" ROLLER TYPE
CHUCKS ............................... 20" 3 JAW - 24" 4 JAW
HARD WAYS ............................ YES
THREAD DIAL .......................... YES
RAPID TRAVERSE ....................... YES
CHIP PAN, COOLANT AND SPLASH GUARD ... YES
FOOT BRAKE ........................... YES
MAIN MOTOR ........................... 15 HORSEPOWER
Get Your Price from Yoder Machinery Sales!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
31.5" x 157" TOS Trencin #SUI-80, engine lathe
Category: Engine Lathes
Seller: Star Equipment Co., Inc.
Location: Utica, MI
Mfr: Tos
Model: SUI 80
TOS TRENCIN SUI 80 used lathe offers swing over bed of 800 mm and turning length of 4000 mm, featuring spindle speeds from 141400 rpm. With recent overhaul and new electrical components, it's ready for your workshop needs., Spec Sheet Technical :, TOS Trenn SUI 80/4000 Basic Parameters:, Swing over bed: 800 mm ...more
32" x 160" Poreba #TPK80A/4M, engine lathe, 21" swing over cross slide, 3-jaw 31.5" chuck, inch/metric, hardways, 1980
Category: Engine Lathes
Seller: Belmont Machinery Co
Location: Aurora, IL
Mfr: Poreba
Model: TPK80A/4M
Year: 1980
Size 32"x160"cc Make POREBA Year 1980, ONE USED - 32” x 160’cc POREBA Engine Lathe, Model: TPK80A/4M, Serial Number: 1179-546, New 1980, 32” Swing Over Bedways, 21” Swing Over Cross Slide, 40” Swing In Removable Gap, Hardways, Taper Turning Attachment, Inch / Metric Threading, Power ...more
32" x 168" American #Pacemaker, heavy duty engine lathe, 24" 4-jaw chuck, 3" hole, #6MT, 7-600 RPM, taper attachment, 3 roller type Steady Rest
Seller: Yoder Brothers Machinery
Location: Toledo, OH
Mfr: American
Model: PACEMAKER
Weight25000 pounds, SERIAL. 73879-53, SWING OVER WAYS. 32", SWING OVER CROSS. 19", CENTER DISTANCE. 168", SPINDLE SPEED. 7 TO 600 RPM, TAPER ATTACHMENT. YES, SPINDLE HOLE. 3", THREADING. 1/2 TO 30 TPI, LEADS. 0.0333 TO 2.0, FEEDS. 0.0040 TO 0.2400 IPR, TAILSTOCK TAPER. #6 MT, CHUCK. 24” 4-JAW, STEADY ...more
33" x 160" GMC #GML-33160T, lathe, 24" swing over cross slide, 42" swing gap, 4.75" bore, 15 Hp, 16 speed 25-1600 RPM spindle, D1-11, digital read out, 12" 3-jaw chuck, 20" face, steady & follow rest
Seller: Wheeler Machinery Sales
Location: Pomona, CA
Mfr: Gmc
Model: GML-33160T
GML-33160T #7730, Max. swing over bed 33, Max. length of workpiece 160, Max. swing over cross slide 24, Max. Swing in gap 42, Width of Bed 15-3/4, Effective length in gap to spindle 9, Effective length in gap to chuck jaws 4-1/2, Spindle bore 4-3/4 (120mm), D1-11, Taper of spindle center MT# 7/MT5 with reducing ...more
28" x 144" Leblond, Engine Lathe, 12' overall Bed length, 16" 4-Jaw Chuck, 460 V
Seller: Machinery Marketing International
Location: Chicago, IL
Mfr: Leblond
Model: N/A
Chuck Diameter: 16", Overall Bed Length: 12", Swing: 28" Diameter, Power: 460V/3Ph/60Hz.