550 Ton, 105 oz., Cincinnati Milacron #VT-550-105, horizontal plastic injection molders, 34.25" x 34.25" tie bas spacing, VSX PLC, 1998
Manufacturer: Cincinnati Milacron
Model: VT-550-105
Year: 1998
Ton: 550.0
Oz.Shot: 105.000
Stock # 7823725
For Sale by JYC Machinery
Surplus Record Dealer Since 2020
  Sebastian Jordan
Description
Description:
Operational Conditions Good
ImperialMetric
Tonnage550 T498.952 t
Shot Size105 oz2,976.7 g
Year19981998
ControlCNC (VSX PLC)CNC (VSX PLC)
Tonnage range 501 – 800 tons
Year model 1998
Tonnage 550
Make Cincinnati Milacron
Model VT-550-105
Shot Size (Oz) 105 Oz
Screw Diameter 105 mm
Tie Bar Spacing 34.25" x 34.25"
Platen Size 49.2" x 49.21"
Max Daylight 63"