400 Ton, Standard #AB400-18-20, Press Brake, 20' overall, 10 throat, 10" stroke, 20" open, 10" Shut Height, 40 HP, NEW
Manufacturer: Standard
Model: AB400-18-20
Tons: 400.0
Overall: 20.0
Stock # 78098
For Sale by Smith Machinery Co
Platinum Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 2001
  Jim Smith
Description
Specifications
Equipped With
Equipped With
SPECIFICATIONS:
PRESS BRAKE MODEL -------------------------- AB400-20
TONNAGE FORMING/PUNCHING ------------------- 400/260
DISTANCE BETWEEN HOUSINGS ------------------ 18 in 5 in
BED/RAM LENGTH ----------------------------- 20 ft
BELOW GRADE -------------------------------- YES
WEIGHT (LBS.) ------------------------------ 115,000
BED WIDTH ---------------------------------- 14 in
THROAT DEPTH ------------------------------- 10 in
RAM STROKE (FULLY ADJUSTABLE) -------------- 10 in
OPEN HEIGHT (MAXIMUM HEIGHT) --------------- 20 in
CLOSED HEIGHT (MINIMUM HEIGHT) ------------- 10 in
HORSEPOWER --------------------------------- 40
RAM SPEEDS (IN INCHES PER MINUTE)
APPROACH ----------------------- 110
PRESS -------------------------- 17
RETURN ------------------------- 106
OPTIONAL FEATURES:
See PDF attached (March 2024 MODEL AB Press Brake Options--All Sizes.pdf)
Get Your Price from Smith Machinery Co!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
440 Ton, Cincinnati #400H, hydraulic press brake, 16' overall, 460 V., 3-ph, 1967
Seller: Machine Tool Bids
Location: Chicago, IL
Mfr: Cincinnati
Model: 400H
Year: 1967
400 Ton, Chicago #400-F12, hydraulic press brake, 16' overall, 150" between walls, 12" throat
Seller: Maquinaria Chicago
Location: General Teran, Mexico
Mfr: Chicago
Model: 400-F12
Folio: MV2361438, CHICAGO 400-F12, Press Brake, Capacity: 16' x 400 Ton, Model: 400-F12, Serial: H-1237, Distance between walls: 150", Throat: 12", Stroke: 25", Motor: 40 HP, Motor Speed: 1,800 RPM, Voltage: 550V, Overall Dimensions:, Length: 16', Width: 6' 1/2", Height: 14', GRADE: 9, Location: Teran, NL. ...more
440 Ton, Cincinnati, Press Brake, 16' overall, 4' pit, automatic Back Gauge
Seller: Source Machinery Sales
Location: Fridley, MN
Mfr: Cincinnati
Cincinnati 440 Ton Press Brake, Serial# 40309, Auto Back Gauge, 16', 460V 3 phase 50 Htz, Recessed in pit 4', Available June 17, 2026.
400 Ton Pacific #K400-16, hydraulic press brake, 16' overall, 1984
Seller: Star Equipment Co., Inc.
Location: Utica, MI
Mfr: Pacific
Model: K400-16
Year: 1984
1984 PACIFIC K400-16, Tonnage. 400 T, Overall Length. 192", Between Housings. 170", Stroke. 12", Hurco Autobend 7 NC Back Gauge, Sectional Ram Clamps, 4 way die.
400 Ton, Cincinnati #400H12, Hydraulic Press Brake, 12' overall length, 12" stroke, 1964