Mitsubishi Electric Spindle Drive Unit MDS-C1-SP-185-N 200V
Manufacturer: Mitsubishi
Stock # 0426-02095
For Sale by MRO Exchange
Gold Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 2026
  Tim Wheeler
Description
The Mitsubishi Electric MDS-C1-SP-185-N is an 18.5 kW spindle drive unit from the MDS-C1 series, designed for use in CNC machining centers and high-performance spindle control applications. The nameplate identifies the input as 76A DC 270 to 311V with a secondary input of 0.2A single-phase 200 to 230V at 50/60 Hz. Output is rated at 63A three-phase 165V across a frequency range of 0 to 833 Hz. The unit carries serial number R0AKT023R049, hardware version Q, and a manufacture date of March 2024. Connectors visible on the front face include CN1A, CN1B, CN5, CN7, and CN8. Three-phase motor output terminals U1, V1, and W1 are accessible at the lower connection block. The drive features large aluminum heat sink fins on the rear and sides for thermal management, and a green LED indicator is visible on the lower front face. This unit is removed from service and offered as-removed industrial surplus. Wiring leads are attached to the power terminals as shown. Compatible with Mitsubishi CNC systems utilizing the MDS-C1 drive architecture. Manual reference number IB-1501298.
Stock # 0426-02095
Inquire Further with MRO Exchange!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
Fr-e540-0.75k-ec, mitsubishi inverter stock 5020
Seller: GEI Surplus
Location: Montgomeryville, PA
Mfr: Mitsubishi
Mitsubishi ay13e programmable controller output module new
Seller: iGAM
Location: Detroit, MI
Mfr: Mitsubushi
Model: AY13E
This listing is for a used Mitsubishi MELSEC AY13E Output Module., See photos for exact condition and labeling., Product :, Brand: Mitsubishi, Series: MELSEC, Model Number: AY13E, Type: Output Module, Voltage: 1224V DC / 0.1A, Channels: 16-point output, Mounting: DIN rail, Condition: USED, Spec Sheet, MITSUBUSHI ...more