Miller #Deltaweld-450, mig welder on cart, 450 Amps.
Manufacturer: Miller
For Sale by Turners Machinery Inc
Gold Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 1980
  Al Van Wagner
Description
MILLER DELTAWELD 450 MIG WELDER ON CART
MAKE: MILLER
MDL: DELTAWELD 450
S/N: JB486917
TYPE: CONSTANT POTENTIAL (CV) DC ARC WELDER POWER SOURCE
PRIMARY INPUT:
230/460 VAC
3-PHASE, 60 HZ
70 / 35 AMPS
OUTPUT SECONDAY:
38 V
UP TO 450 AMPS
100% DUTY CYCLE
VOLATGE RANGE: 14-38V
MAX OCV: 48 V
WIRE FEEDER: MILLER INDUSTRIAL FEEDER (MOUNTED)
COOLING: FAN-COLLED
MOUNTING: ROLLING STEEL CART WITH CASTERS
INCLUDES:
POWER SOURCE
WIRE FEEDER
WELDING LEADS
SHIELD GAS BOTTLE
***SPECIFICATION SHOWN ARE TO BE
USED AS A GUIDELINE ONLY. IT IS
THE CUSTOMERS RESPONIBILITY TO
CHECK FOR SIZE AND FEATURES BEFORE
PURCHASING.WE WILL NOT BE RESPONSIBLE
FOR ERROR OR OMISSIONS.
Get Your Price from Turners Machinery Inc!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
Miller #Deltaweld-450, constant potential pulsed DC arc welding source, 1988
Category: Arc Welders
Seller: Aleco Machinery Sales
Location: Milwaukee, WI
Mfr: Miller
Model: DELTAWELD-450
Year: 1988
450 Amps, Miller #Deltaweld-450, arc welder with wire feeder & cart
Category: Arc Welders
Seller: iGAM
Location: Detroit, MI
Mfr: Miller
Model: DELTAWELD-450
Miller Deltaweld 450 Arc Welder, used, delivering powerful performance with a 450 AMP capacity. Ideal for heavy-duty welding tasks. Includes Miller series 60 wire feeder and cart., Spec Sheet, MILLER DELTAWELD 450, AMP. 450 A, Dimensions. 48x40x57, Weight. 656lbs.
35/70 Amps, Miller #Deltaweld-450, Arc Welder, S/N JC589959, 230/460 V.
Seller: Smith Machinery Co
Location: Ames, IA
Model: DELTAWELD-450
230/460v 70/35A 3ph, output 38v 350A, 100% duty cycle, max OCV 48 voltage range 14-38, NOTES:, SUBJECT TO VERIFICATION, DELIVERY:, IMMEDIATE, SUBJECT TO VERIFICATION.
Miller #Deltaweld-450 Welder, 14-18 Volt. range, 23" x 38" approx. dimensions, 28" aprox. height, 28 KVA