Knuth #R-32-Basic, Radial Arm Drill
Manufacturer: Knuth
Model: R-32-BASIC
Stock # 16146
For Sale by Blumberg Machinery Co
Platinum Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 1971
  Jerry/ Ryan
Description
Working Area
Drilling capacity1.26 in
Column diameter8 in
Throat13 - 32 in
Spindle nose-to-table surface distance13 - 34 in
Cube table dimensions16x16x14 in
Machine table dimensions54x28x6 in
Quill stroke9 in
Headstock
Spindle mountMT 4
Speed range(6) 75 - 1,220 rpm
Feed
Feeds(3) 0 - 0.01 in/R
Drive Capacity
Motor rating main drive2 Hp
Measures and Weights
Overall dimensions (length x width x height)56x29x75 in
Weight3,135 lbs
Part No.101522
  • For drilling, reaming and tapping
  • Precision-ground gears for quiet operation
  • Practical layout of electrical and mechanical controls at the headstock for easy operation
  • Motorized arm height adjustment
  • The spindle is made of high-quality hardened steel of consistent accuracy
  • Mechanical clamping for head, column and arm
  • coolant system
  • cube table
  • halogen lights
Get Your Price from Blumberg Machinery Co!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
2' -8" Knuth #R-32-Basic, radial drill arm, coolant, Halogen light, motorized arm height adjustment
Category: Radial Drills
Seller: Greenway & Associates Ltd
Location: Orange City, IA
Mfr: Knuth
Model: R-32-BASIC
Category: Radial Drills
Seller: Lenmark Industries
Location: Langley, BC
Mfr: King Canada
Model: KC-35/SS-35
Knuth #R60V, Radial Drill, tooling available, 2014
Seller: Revelation Machinery
Location: Chicago, IL
Mfr: Knuth
Model: R60V
Year: 2014
Make: Knuth, Model: R60V, Year: 2014, Machine Location: Texas, Drilling Capacity: 2.44”, Tapping Capacity, Cast-Iron: M 52, Tapping Capacity, Steel: M 46, Drilling Depth (Max.): 12”, Throat: 14” – 63”, Spindle Nose-To-Table Surface Distance: 14” – 49”, Column Diameter: ...more