JPW #C98TULEP480V45KW, Conveyor Oven, 40' conveyor, 21" max height, 2 zone, AB Control, 480 V., 2003
Manufacturer: Jpw
Year: 2003
Stock # C1538
For Sale by Source Machinery Sales
Gold Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 2022
  Brenda
Description
Description
Control and monitoring are handled by an Allen Bradley PLC with HMI interface, overseeing all system devices with communication capability. A Watlow PM high-limit controller ensures temperature safety, and the UL-listed control panel is rated for 480V/3-phase/60Hz service in a NEMA 12 enclosure. The system includes a fused rotary disconnect and emergency stop buttons located at each end of the conveyor for operator safety.
The oven features one high-volume recirculation fan rated at 23,000 CFM powered by a 10 HP motor, operating with a VFD at approximately 18,000 CFM for controlled airflow. A 600 CFM forced exhaust system, also on a VFD, supports proper ventilation. The vertical down airflow design promotes even heat distribution throughout the heated zone. Total installed heat capacity is 45 kW.
Make: JPW Industrial Ovens
Sn: OO3103
Year: 2003
Control: Allen Bradley
General Specifications:
SUBJECT: Oven Model #C98TULEP480V45KW
4.5 thick insulated walls, ceiling and floor
CRS exterior painted machine gray
Aluminized interior
Conveyor, 42w x1x1 heavy duty flatwire with steel support bed 1,000 lb load
AB PLC with HMI monitoring all devices with communications
Watlow PM High limit
Conveyor speed range of 1.25-4.0 per minute constant
Product sensor on outlet end to stop conveyor if sensor is made
Adjustable crank doors on inlet and outlet Max height open of 21
Skid frame bottom support to raise belt to 36 from floor
Heated Zone operating at 70C-100C +/-3C
Heated zone will have 45KW of heat
UL Control panel 480V/3/60 Nema 12
load conveyor 36 long
Unload conveyor 36 long
Heated zone 168 lg x 42w x 24h
1-high volume recirculation (plug design) 23,000 cfm with a VFD operating at 18,000 cfm
600 cfm forced exhaust on a VFD
Vertical down airflow
Fused rotary disconnect
E stops at each end of the conveyor
Access doors positioned on the right-hand side (doubles as explosion relief if required)
Batch Oven Specifications:
Effective Work Area..............
_3_ __6_ W x _2 _0__ H x _14__ 0__ L- Zone 1
_
External Dimensions (Overall)................................
_8_ __9_ W x _11__ _0__ H x _20__ __4_ L
KW total................................
___45________ KW
Recirculation Fans 1 @.........
__23,000___ CFM; _10___ HP-
Inquire Further with Source Machinery Sales!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
JPW #C98TULEP480V45KW, Conveyor Oven, 40' conveyor, 200°C max temp., 4.5" thick insulated walls, 2 zone, AB PLC, 480 V., 3-Ph., 60 Hz, 2023
Seller: Revelation Machinery
Location: Chicago, IL
Mfr: Jpw
Model: C98TULEP480V45KW
Make: JPW, Model: C98TULEP480V45KW, Year: 2023, Machine Location: Upon Request, Make: JPW Industrial Ovens, Oven Model #C2-83-139TULEP480V45-60KW, Year: 2023, The Conveyor oven is designed to operate at 200°C maximum temperature and includes the following special s:, 4.5” thick insulated walls, ceiling and ...more
HSI #HCF-260, conveyor oven, 11.8" conveyor width, 3.5" inlet height, 930°F, 1998
Seller: Victory Machinery Exchange
Location: Lake Forest, IL
Mfr: Hsi
Model: HCF-260
Catalog :, Conveyor Width: 11.8” (300 mm)Inlet Height: 3.5” (90 mm)Heating Area Length: 59” (1500 mm)Heating Zones: 2Conveyor Speed: 5-50 MinutesMaximum Temp.: 930°F (500°C)Reference Wire Diameter:.003-.177” (0.1-4.5 mm)Power Capacity: 16 KWOutside Dimensions: 102” x 37” x ...more