Manufacturer: Citizen
Year: 2012
Stock # 604000
For Sale by Machinery Resources Intl
Platinum Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 1996
  Sales Dept.
Description
Description:
Used 2012 Citizen A20VII CNC Swiss Lathe for sale. 0.75" (20mm) Capacity with 6 Turning Tools, 4 Rotary Tools, Full C-Axis, Sub-Spindle & Independent Back Working. Fanuc 32i CNC Control, Mist Collector, High Pressure Coolant System, Magazine Bar Feed.
Inspect this machine always an option for our customers. This machine has been fully serviced
Specifications:
To the best of our knowledge all details listed below are deemed correct.
General Specifications:
Machine Diameter: 3/4" (20 mm)
Machine Length: 6 1/2" (165 mm)
Front Drilling Diameter: 1/4" (10 mm)
Front Tapping Diameter: M8
Spindle Hole: 1 1/4" (31 mm)
Main Spindle Speed: 8,000 RPM
Live Tool RPM: 6,000 RPM
Chuck Dia (Back Spindle): 3/4" (20 mm)