Standard Specification Minster Coil Reel and Minster Power Straightener Left Hand Feed Direction 24,000 lbs. Coil Weight Capacity 32" Maximum Coil Width .156" Material Thickness @ Full Width .315" Maximum Thickness @ 5" coil Width Line Speed 40-1200 in/min 20-24" I.D. Range 72" Coil O.D. Minster Coil Reel Model MRH20-38S Serial Number 13-70984 Three Leaf Mandrel with Coil Keeper Arms Hydraulic Mandrel Expansion Air Brake Mounted on Main Spindle Adjustable Tensioning Threading Drive for Jog / Forward / Reverse Minster Powered Straightener Model MSH-30-32-7 Serial Number 13-50824 Seven Powered Straightening Rolls x 3" Diameter Entry Pinch Roll Assembly x 5" Diameter Motorized Upper Straightening Roll Adjustment Air Operated Upper Pinch Roll Adjustment Adjustable Stock Width Edge Guides Coil Hold Down Arm with Motorized End Wheel Stock Peeler Table with Spade Extension Coil End De-bender Roll Exit Cascade Loop Support Rollers Variable Speed Drive Operator's Control Station Jog Forward and Reverse with Pendant Remote End of Stock Sensor Auto / Run Cycle Variable Speed Loop Controls Minster Threading Table Model MTT-12-32-S Serial Number 13-81430 Air Actuated 144" Length of Table 32" Maximum Stock Width Bomb Bay Type Can be seen under in the S & G Press and Machinery Livonia Michigan Warehouse Upon Request.Used Minster Coil Reel (MRH20-38S) and Powered Straightener (MSH-30-32-7) handle substantial coils: 24,000 lbs. and 32" widths. It straightens .156" material at full width, or thicker .315" material at 5" widths. This equipment ensures precise material feeding and straightening for demanding stamping operations. Ideal for heavy-duty applications, it enhances efficiency and minimizes material stress. Minster Coil Feed Equipment for Metal Stamping | |||
Get Your Price from S & G Press & Machinery Sales!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
24000 lb. Minster #MRH20-38S / MSH30-32-7, reel & powered straightener combo, 32" x .156" stock, 72" OD, 20"-24" ID, 3-leaf mandrel w/ keeper arms
Seller: Nidec Press & Automation
Location: Macomb, MI
Mfr: Minster
Model: MRH20-38S
24000 lb. Minster #MRH20-38S / MSH30-32-7 / MEF6-32S, coil feed line, 32" x .151" stock, 72" outside dimension, 20"-24" ID, 3-leaf mandrel
Category: Coil Feed Lines
Location: Macomb, MI
Mfr: Minster
Model: MRH20-38S
Year: 2005
Coil weight capacity: 24000 pounds, Stock Width Capacity 32 inches, Max Stock Thickness Capacity At Full Width.151 inches, Minimum expansion range: 20 inches, Maximum expansion range: 24 inches, Coil O.D. capacity: 72 inches, Minster Complete Coil Feed Line :, Coil weight capacity: 24,000 Lb, Coil width capacity: 32" ...more
24000 lb. Minster #MSH-30-32-7, Coil Reel & Powered Straightener, 32" width Capacity, 72" outside dimension, .315" Thick Capacity, 24" ID, 460 V., 2004
Seller: Rygate, LLC
Location: Clarkston, MI
Model: MSH-30-32-7
Year: 2004
24000 lb. Minster #MRH20-38S & MSH30-32-7, coil reel & powered straightener, 32" x .156", 2007
Seller: S & G Press & Machinery Sales
Location: Shelby Township, MI
Model: MRH20-38S
Coil Weight 24000 pounds, Coil Width 32 inches, Coil Thickness.156 inches, Standard, Minster Coil Reel and Minster Power Straightener, Right to Left Feed Direction 24,000 lbs. Coil Weight Capacity 32" Maximum Coil Width.156" Material Thickness @ Full Width.315" Maximum Thickness @ 5" coil Width Line Speed 40-1200 ...more