200 Amp. Square D, HVMB305200, MiniMreak load current interrupter switch, 5000 Volts
Manufacturer: Square D
Model: HVMB305200
Amps: 200
Type: hvmb305200
Stock # 129537
For Sale by Lenmark Industries
Gold Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 2024
  Lenmark Sales
Description
SKU: 129537
Model: HVMB305200
Condition: Used
Electrical Specifications:
Amps: 200 amps
Voltage: 5000 volts
Made In: UNITED STATES
Dimensions: 71.00 (H) x 26.00 (W) x 30.00 (L) inches
Additional Description:
Rated Maximum Voltage: 5.5kV
Impulse withstand: 60kV
Normal Frequency Withstand: 19kV
Frequency: 60Hz
Continuous Current: 200A
Load Interrupting Current: 200A