14 Stand, Ardcor #F15-2-1/2-15, rollformer, 2-1/2" spindle diameter, 15" roll space, 16" horizontal centers, 5"-9" vertical adj., e-stop, 1965
Manufacturer: Ardcor
Model: F15-2-1/2-15
Year: 1965
Stands: 14
Stock # 4213
For Sale by Universal Tube & Rollform
Platinum Level Dealer
Surplus Record Dealer Since 1984
  Sales Dept.
Description
UTUBE NUMBER: 4213
MANUFACTURER: ARDCOR
MODEL NUMBER: F15-2-1/2-15
SERIAL NUMBER: 5745-A
YEAR: 1965
SPECIFICATIONS:
Number of Passes: 14
Line Direction: Right to Left
Spindle Diameter: 2-1/2″
Roll Space: 15″
Horizontal Centers: 16″
Vertical Adjustment: 5″ – 9″
Base Top to Center Lower Spindle: 6-1/2″
Spindle Key Size: 5/8″ x 5/16″
Gearing: Equal, 14:1 Ratio
EQUIPPED WITH:
50 HP AC Motor 220/460V, 3 Ph, 60 Hz, 1200 RPM
Push Button Controls
E-Stop
Electrical Cabinet
NOTES: Missing one spindle
OVERALL DIMENSIONS: 23′ x 5′ 4″ x 7′
APPROXIMATE WEIGHT:
LOCATION: Universal Warehouse, Perrysburg, Ohio
Searching for a Specific Machine?
Automation Solutions
Start-Up and Service Support
Parts and Consumables
Machinery Reconditioning Services
Selling Your Machinery Made Easy
Get Your Price from Universal Tube & Rollform!
Buyers Who Viewed This Listing Also Viewed …
14 Stand, Bradbury #N2-1/2-48-14, Multi-Strand Roll Forming Line w/ Uncoiler, 48" strip width, drop stop applicator
Category: Rollformers
Seller: James G Murphy Co
Location: Arlington, WA
Mfr: Bradbury
Model: N2-1/2-48-14
14 Stands, Stefa, Roll Former Line, 0.012"-0.020" thickness, 65.6 FPM forming speed, 3.35" shaft diameter, 3.94" min. length, 33.5 HP, 480 Volt, 3PH
Category: Rollformers
Seller: Machine Tool Technologies
Location: Milwaukee, WI
Mfr: Stefa
Model: ROLL FORMER LINE
Spec, Material Type: Pre-Painted Galvanized Steel Sheet, Tensile Strength: 220 ~ 350 MPa, Material Thickness: 0.3 mm – 0.5 mm, Number Of Profiles: 4, Speed Of Roll Forming: 20 m/min, Estimated Line Dimensions: 30 m x 4 m, Total Power Estimated: 25 kW, Power Supply: 3 phases 480 VAC, Control Voltage: 24 VDC ...more
14 Stand, Yoder #2-1/2, rollformer, 3" shaft diameter, 5" vertical adjustment, 75 HP
Seller: Yoder Machinery Sales
Location: Holland, OH
Mfr: Yoder
Model: 2-1/2
SERIAL. 2481, MODEL. 2-1/2, NUMBER OF STANDS. 14, SHAFT DIAMETER. 3", ROLL SPACE., CENTER DISTANCE BETWEEN STANDS., VERTICAL ADJUSTMENT. 5", GEARING EQUAL., MOTOR. 75 HORSEPOWER.
14 Stand, Tishken #14-MW-2, rollformer, 8" roll space, 2" arbor diameter, 20 HP, R to L, coolant pump
Seller: iGAM
Location: Detroit, MI
Mfr: Tishken
Model: 14-MW-2
This listing is for a Tishken 14-MW-2 Roll former., Manufacturer: Tishken, Model: 14MW-2, Serial: 11245-664, Number of stands: 14, Arbor diameter: 2", Roll space: 8", Center distance between stands: 12", Center distance between arbors: 5-1/2" to 7", Base to bottom spindle center: 5", Keyways width:.375", Capacity (max ...more
14 Stand, Flagler #L-424-OB-R, rollformers, 4" vertical center distance, 8" horizontal center distance, 10" roll space
Seller: Machinery Network Inc
Location: Encino, CA
Mfr: Flagler
Model: L-424-OB-R
Stations 14, Vertical Center Distance 4", Horizontal Center Distance 8", Roll Space 10", Main Drive 10 hp, Line Speed 60 fpm, Spindles Hardened & Ground, Shoulder Type w/ Thrust Bearings, Spindle Size (bearings) 1.5", Spindle Size (roller dies) 1.5", Bearings Torrington HJ Heavy Duty Needle, 5000 Lbs.